این اسلامی انقلاب نگهبان برگزاری انتخابات

این: اسلامی انقلاب نگهبان برگزاری انتخابات کاندیدای جبهه مردمی انتخابات ریاست جمهوری خبر

گت بلاگز وب‌گردی عکس + حدیث امام علی(ع) روی سنگ قبر اندیشمند زن آلمانی

آنه‌ماری شیمل از اندیشمندانی بود که آثار متعددی راجع به اهل‌بیت(ع) تألیف و ترجمه کرد.

عکس + حدیث امام علی(ع) روی سنگ قبر اندیشمند زن آلمانی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مستشرقین اندیشمندانی از غرب هستند که راجع به آیین و فرهنگ مردم مشرق‌زمین به مطالعه می‌پردازند؛ عمده اندیشمندان مستشرق کسانی هستند که مغرضانه و با دست گذاشتن روی شبهات و یا با شبهه‌سازی به مطالعات اسلامی می‌پردازند، ولی در بین آنها معدود افرادی هستند که از روی تحقیق و کنجکاوی به این مطالعات روی می‌آورند و در این راستا به دستاوردهای خوبی می‌رسند که حتی جهت دنیا اسلام بافایده واقع می‌شوند.

خانم آنه‌ماری شیمل از جمله مستشرقینی است که با رویکردی محققانه وارد مطالعات اسلامی شد و در این مسیر به دستاوردهای علمی خوبی دست یافت. توصیه جالب توجه در زندگی شیمل، ارادت او به خاندان پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) است و در این مسیر آثار متعددی را تألیف و یا ترجمه کرد؛ دفاع او از پیامبر گرامی اسلام(ص) در برابر اتهامات سلمان رشدی در آن وقت زبانزد همگان شد تا جایی که مورد هجمه شدید رسانه‌های غرب قرار گرفت. بنابراین کسانی که وی را می‌شناختند به این ارادت شیمل به خاندان وحی واقف بودند تا جایی که بعد از فوت وی، روی سنگ قبرش حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) حک شد.

شیمل در ماه آوریل سال ۱۹۲۲ میلادی در شهر ارفورت آلمان به‌دنیا آمد و در محیطی مملوّ از ادبیّات و شعر پرورش یافت. در سن پانزده سالگی زبان عربی را آموخت در سال۱۹۴۶ در دانشگاه ماربورگ به درجه استادی رسید، ولی به خاطر اینکه دختری جوان بود نه در ماربورگ بلکه در دانشگاه آنکارا و به زبان ترکی مشغول تدریس شد. در پاییز ۱۹۳۹، یعنی زمانی که ۱۷ سال داشت، تحصیلات خود را در رشته‌های زبان و ادبیات عرب و علوم اسلامی دانشگاه برلین شروع کرد.

عکس + حدیث امام علی(ع) روی سنگ قبر اندیشمند زن آلمانی

در اکتبر سال ۱۹۴۱، کار نوشتن رسالهٔ دکترای خود را بر روی عنوان «مصر در آخرهای دوران قرون وسطی» را به انتها رسانید. او با اینکه ۱۹ سال زیاد نداشت، موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه برلین شد. آنه‌ماری شیمل دکترای دوم خود را در سال ۱۹۵۱ در حوزهٔ تاریخ ادیان و با رساله‌ای اطراف «عشق عرفانی در اسلام» دریافت کرد و در سال ۱۹۶۱ به عنوان استاد دانشگاه بن منصوب شد. وی در هاروارد، کمبریج و دانشگاه های ترکیه، ایران، پاکستان و افغانستان نیز تدریس داشته هست. بی‌نظیر بوتو نخست وزیر مقتول پاکستان یکی از شاگردان وی به شمار می رود.

شیمل جایزه‌های متعددی را در طول حیات علمی خود دریافت کرد. جایزه سالیانه صلح که هر ساله پیش از نمایشگاه بینالمللی کتاب فرانکفورت به اندیشمندان و متفکران آلمانی اهدا می شود در سال ۱۹۹۵ به شیمل تخصیص داده شده است یافت.

آنه‌ماری شیمل از اندیشمندانی بود که آثار متعددی راجع به اهل‌بیت(ع) تألیف و ترجمه کرد.

ردّ تفکرات سلمان رشدی

مصاحبه‌گر تلویزیون بعد از دریافت این جایزه به سراغ شیمل آمد و از او اطراف سلمان رشدی سؤال کرد. شیمل در پاسخ به این پرسش شجاعانه طرف دنیا اسلام ایستاد، با آنکه فضای اروپا به گونه‌ای دیگر با این مسأله برخورد می‌کرد. وی کارهای سلمان رشدی را نوشته‌هایی سطحی که جهت خوش‌آمد غرب نوشته شده‌اند تلقی کرد. شیمل اظهار داشت که سلمان رشدی با کتاب زشتش احساس مسلمانان و حتی خود او را آزده هست. بعد از این مصاحبه تلویزیونی بود که مدافعان سلمان رشدی یورش خود علیه این بانوی منصف را شروع کردند.

لودگر لوتکهاوس در تاریخ ۱۱ می ۱۹۹۵ طی مقالهای در روزنامه SUED – DEUTSCHE ZEITUNG سخت بانوی شرق‌شناس را مورد هجمه قرار داد. بعد از او گیرنوت روته استاد دانشگاه هامبورگ طی مقالهای در روزنامه DIE ZEIT به تاریخ دوازه می ۱۹۹۵خواستار بعد گرفتن جایزه صلح از شیمل شد. او طی مصاحبهای با مجله اشپیگل که در ۲۲ می ۱۹۹۵ منتشر شد اظهار داشت: من با نگارش۸۰ کتاب تلاش کردم تا تصویری صحیح از اسلام را به خواننده اروپایی انتقال یافته سازم، من این را یک فعالیت سیاسی قلمداد میکردم.

ارادت شیمل به پیامبر گرامی اسلام(ص)

وی آثار بسیاری اطراف اسلام به نگارش درآورد که یکی از آخرین نوشته‌هایش در سال ۲۰۰۲ به پیامبر اسلام(ص) تخصیص داده شده است یافت. شیمل این کتاب را با اقتباس از لفظ شهادت «و أنّ محمداً رسول‌الله» نام نهاد و در صدر کتاب رباعی‌ای به زبان اردو از یک شاعر هندو می‌آورد با این مضمون: «شاید کافر باشم، شاید هم مؤمن که علم این امر تنها نزد خداوند هست، ولی می‌خواهم خود را چونان بندهای پاکباز نذر کنم، نذر آقای بزرگ شهر، محمد رسول‌الله» شیمل به جهت این اندیشه ها مورد بسیار مورد هجوم قرار می گرفت ولی در پاسخ می گفت که من وی را دوست می دارم.

در نهایت آنه‌ماری شیمل در ۲۶ ژانویه سال ۲۰۰۳ درگذشت و روی سنگ قبر وی حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) به این ترتیب نوشتند: «النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا؛ مردم خواب هستند؛ بعد هنگامی که می‌میرند، هشیار می‌شوند»

عکس + حدیث امام علی(ع) روی سنگ قبر اندیشمند زن آلمانی

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: دانشگاه | مسلمانان | پیامبر | دریافت | مطالعات | جایزه | تاریخ | اسلام | پیامبر | اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz